Dzisiaj jest: 23 Marca 2018 roku    |    Imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław
wtorek, 30 stycznia 2018 11:20

Wielka inwestycja gazowa

Rozbudowa tłoczni gazu w Budnie, rozbudowa węzła przesyłowego, budowa gazociągu Goleniów-Lwówek, a być może również gazociągu Goleniów-Płoty – to strategiczne inwestycje spółki Gaz-System SA w ramach projektu Baltic Pipe na terenie naszej gminy. Wszystko ma być gotowe do roku 2022.

Baltic Pipe ma być nowym korytarzem dostaw gazu ziemnego z Morza Północnego do Polski i dalej do europejskiego systemu gazowego. Komisja Europejska nadała mu rangę „projektu o znaczeniu wspólnotowym”, który wzmocni bezpieczeństwo energetyczne i uniezależni od dostaw gazu ze wschodu.
Na terenie Gminy Goleniów inwestycja będzie polegała na rozbudowie istniejącej tłoczni gazu w Budnie, rozbudowie węzła przesyłowego oraz na wykonaniu połączenia tych elementów z istniejącą infrastrukturą przesyłową oraz na budowie gazociągów Goleniów-Lwówek oraz opcjonalnie nowego gazociągu DN 1000 Płoty-Goleniów.
Nowa łocznia powstanie w sąsiedztwie istniejącej i odpowiedzialna będzie za przetłaczanie zwiększonych ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i Terminalu LNG w Świnoujściu.
Dla Gminy Goleniów ważną korzyścią będzie podatek od nieruchomości w wysokości 2 procent wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie gminy. Właściciele nieruchomości otrzymają odszkodowanie z tytułu rozbudowy tłoczni oraz wybudowanego gazociągu.

Projekt Baltic Pipe składa się z pięciu głównych komponentów:
1. gazociągu na dnie Morza Północnego
2. rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego
3. tłoczni gazu w Danii
4. gazociągu na dnie Bałtyku
5. rozbudowy polskiego systemu przesyłowego (budowa gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym, budowy gazociągu Goleniów-Lwówek oraz trzech tłoczni w Polsce, w tym w Budnie pod Goleniowem).

Projekt będzie realizowany na podstawie 'specustawy' z dnia 24 kwietnia 2009 o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl