Dzisiaj jest: 22 Kwietnia 2018 roku    |    Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz

Honorowi Obywatele Gminy Goleniów

Władze miejskie dla uhonorowania osób szczególnie zasłużonych, a których działalność i zamieszkanie nie są na stałe związane z Goleniowem, ustanowiły tytuł Honorowego Obywatela Gminy Goleniów. Dotychczas przyznano ten tytuł pięciu osobom.

Ulrich Schroeder

W 1999 roku otrzymał go Ulrich Schroeder, były goleniowianin mieszkający na stałe w Plön (Niemcy). Jest ofiarodawcą wielu cennych pamiątek związanych z historią miasta, a w swym testamencie zamieścił zapis ustanawiający Goleniów właścicielem bogatych zbiorów dokumentów i pamiątek. Tytuł ten jest również wyrazem zasług Pana Schroedera dla pojednania polsko-niemieckiego oraz zachowania ciągłości dziejów Goleniowa.

 

Wim de Leeuw

W 2002 roku tytuł Honorowego Obywatela Gminy Goleniów otrzymał Burmistrz holenderskiej Gminy Opmeer, Wim de Leeuw. W ten sposób doceniono jego zaangażowanie we współpracę naszych samorządów. Dzięki jego aktywności doszło do wielu spotkań goleniowian z mieszkańcami Opmeer, co zaowocowało wymianą społeczno-kulturalną w ramach powstałego Stowarzyszenia Goleniów - Opmeer. Przyjaciele z Holandii udzielali konkretnej pomocy w postaci darów dla placówek oświatowych i służby zdrowia.

 

Bjorn Jonson

Burmistrz Gminy Svedala (Szwecja). Tytuł otrzymał w 2003 r.

Inicjator współpracy między Goleniowem a Svedalą. Dzięki jego staraniom współpraca obu miast ma już wieloletnią tradycję, a mieszkańcy mają możliwość poznania siebie poprzez wzajemne wizyty. Tym samym następuje likwidowanie barier kulturowych, społecznych oraz istniejących stereotypów.

 

John Taylor

Koordynator kontaktów międzynarodowych w Gminie Svedala. Tytuł otrzymał w 2003 r.

W ramach współpracy miast Goleniów-Svedala wielokronie inicjował różne działania i międzynarodowe projekty np."Balitic Biridge", "Comenius". Autor pomysłu zorganizowania Festiwalu Muzyki i Sportu. Inicjator kilkakrotnych darów dla goleniowskich szkół i Domu Dziecka w Mostach. Dzięki jego osobie znacznie też wzrosła ranga międzynarodowej promocji naszej gminy.

 

Jan Pawel II Papież pielgrzym (Karol Wojtyła)

Największy autorytet naszych czasów.Tytuł otrzymał 16 października 2003 r.

Uhonorowany za działalność na rzecz zjednoczonej Europy i suwerenności państwa Polskiego, za umacnianie wartości chrześcijańskich. Honorując Ojca Świętego podkreślono tym samym rangę jego wizyty na ziemi szczecińskiej i goleniowskiej dnia 11 czerwca 1987 r. i uczczono jubileusz 25-lecia pontyfikatu.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl