Jaki wniosek należy złożyć w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
W przypadku zmiany planu pierwszym krokiem jest złożenie wniosku w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Procedura zmiany planu może zostać zainicjowana również z własnej inicjatywy przez radę miasta.
Wniosek o sporządzenie lub zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powinien zawierać:
- imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy oraz jego adres,
- przedmiot i zakres wnioskowanej zmiany,
- określenie nieruchomości (lub opis terenu), których dotyczy wniosek,
- kserokopię lub wyrys z aktualnej mapy ewidencyjnej lub zasadniczej z oznaczeniem nieruchomości, której dotyczy wniosek.
Wniosek kieruje się do Burmistrza Gminy Goleniów, który prowadzi rejestr planów miejscowych oraz wniosków o ich sporządzenie lub zmianę, gromadzi materiały z nimi związane oraz odpowiada za przechowywanie ich oryginałów, w tym również uchylonych i nieobowiązujących (art. 31 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2017 r. poz. 1073 z późn. zm.).
Wniosek nie podlega opłacie skarbowej.
Jak wniosek jest rozpatrywany?
Do rozpatrzenia wniosku nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego (kpa) – gdyż ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie odsyła w tym zakresie do kpa. Wniosek taki nie jest zatem wnioskiem w indywidualnej sprawie w rozumieniu kpa, a ma on jedynie charakter postulatywny.
Rozpatrzenie takiego wniosku nie jest więc określone żadnym terminem.
Jeżeli burmistrz uzna zmianę planu miejscowego za konieczną wykonuje analizy dotyczące zasadności przystąpienia do sporządzenia planu i stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami studium, przygotowuje materiały geodezyjne do opracowania planu oraz ustala niezbędny zakres prac planistycznych (art. 14 ust. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2017 r. poz. 1073 z późn. zm.), następnie kieruje do rady miasta/rady gminy wniosek o podjęcie uchwały o przystąpieniu do zmiany planu (art. 14 ust. 4 ustawy).
Po rozpoznaniu wniosku rada miejska podejmuje uchwałę o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Integralną częścią uchwały, o której mowa wyżej jest załącznik graficzny przedstawiający granice obszaru objętego projektem planu (art. 14 ust. 1 i 2).
Niezależnie od powyższego burmistrz dokonuje oceny aktualności studium oraz planów miejscowych. Na podstawie wniosków o sporządzenie, bądź zmianę planu miejscowego burmistrz dokonuje analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy, ocenia postępy w opracowywaniu planów miejscowych i opracowuje wieloletnie programy ich sporządzania w nawiązaniu do ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, dalej studium. Wyniki analiz przekazywane są radzie miejskiej przynajmniej raz w czasie jej kadencji (art. 32 ustawy). Procedura niniejsza może również doprowadzić do zmiany planu miejscowego.