Dzisiaj jest: 23 Marca 2018 roku    |    Imieniny: Pelagia, Feliks, Zbysław
poniedziałek, 16 października 2017 08:58

Struga wymaga regulacji

Burmistrz Gminy Goleniów wystąpi do Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych o podjęcie działań, które zmniejszą ryzyko występowania Strugi Goleniowskiej z koryta. Płynący przez miasto strumień zaczyna stanowić zagrożenie m.in. dla posesji przy ul. Emilii Plater i Ofiar Katynia.

Zarządcą Strugi i urządzeń znajdujących się na jej przebiegu nie jest Gmina Goleniów, lecz ZZMiUW w Szczecinie. Melioranci mają obowiązek utrzymywać ją w prawidłowym stanie: oczyszczać, zapewniać sprawny spływ wody.

Od pewnego czasu obserwuje się okresowy wzrost poziomu wody w strumieniu. Bezpośrednim powodem są intensywne opady deszczu, ale doszły również dodatkowe czynniki. Najważniejszym jest powiększenie zlewni Strugi, do której trafiają wody opadowe odprowadzane m.in. z ulicy Nowogardzkiej, z obwodnicy wschodniej Goleniowa oraz ulicy Maszewskiej. Należy się obawiać, że sytuacje takie, jak w lipcu i wrześniu mogą się powtarzać, jest więc potrzeba zapobieżenia im.

Burmistrz chce, by Zarząd Melioracji podjął kroki, które poprawią spływ wody w Strudze Goleniowskiej, ograniczą ryzyko podtopień domów na terenie miasta i zapobiegną występowaniu wody z koryta strumienia w obrębie Plant.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl