Dzisiaj jest: 18 Stycznia 2022 roku    |    Imieniny: Piotr, Małgorzata

sortowanie smieci wyszukiwarka smieci

 

telefony epuap

 
Błąd
 • JUser::_load: Unable to load user with id: 63

telefony Covid

poniedziałek, 17 marca 2014 14:07

Goleniów uhonorował Rotmistrza Pileckiego

„Drogi Rotmistrzu, chcemy na naszą miarę ofiarować ci nasz symbol pamięci. Nie możemy więcej, ale cieszymy się, że twoje nazwisko będzie w naszym mieście. Że będzie prowokowało nas wszystkich do tego, by do twojej postaci, tak wielkiej duchem, sięgać” - przytoczony fragment homilii ks. Rafała Hoczka wygłoszonej podczas mszy w intencji Rotmistrza Witolda Pileckiego, najpełniej oddaje atmosferę, jaka towarzyszyła uroczystości nadania jego imienia placowi przy ul. Konstytucji 3 Maja.

Z wnioskiem o nadanie nazwy Rotmistrza Witolda Pileckiego placowi w centrum miasta wystąpiła młodzież Zespołu Szkół nr 1, wspierana przez radną Dorotę Chodyko. Pod wnioskiem zebrano ponad 660 podpisów. Rada Miejska wniosek ten uwzględniła i 29 stycznia 2014 r. podjęła uchwałę o nadaniu imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego placowi przy Pomniku Niepodległości. Uroczystość, podczas których oficjalnie nazwę tę nadano, odbyła się 14 marca 2014 roku, w przeddzień rocznicy podpisania wyroku skazującego Witolda Pileckiego na śmierć (15 marca 1948 r.). Honorowymi gośćmi były dzieci Rotmistrza – córka Zofia i syn Andrzej.

Jako że Witold Pilecki był człowiekiem głębokiej wiary, uroczystości miały charakter religijno – świecki. Rozpoczęła je patriotyczna msza święta z udziałem władz Gminy, kompanii honorowej 3 Batalionu Logistycznego im. Ziemi Goleniowskiej, młodzieży Zespołu Szkół nr 1 oraz wielu goleniowian. Msza koncelebrowana była przez proboszczów goleniowskich parafii – ks. Janusza Skałeckiego (parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy), ks. Rafała Hoczka (parafia pw. św. Katarzyny) oraz ks. Wacława Nowaka (parafia pw. św. Jerzego).

„Dzisiaj dotykamy czasów bolesnych, wojennych i powojennych, chwil, kiedy wielu naszych rodaków doznawało tak wielkiego, niewyobrażalnego cierpienia. I dotykamy historii ludzi, którzy w tamtych czasach wykazali się niezwykłym bohaterstwem i umiłowaniem Ojczyzny, którzy dali z siebie to co najlepsze” – mówił we wzruszającym kazaniu ks. Rafał Hoczek. - „Na tle tej ogromnej tragedii, łamania sumień ludzkich, deptania godności człowieka, pojawiają się postaci takie jak Witold Pilecki (...) Przygotowując się do dzisiejszej homilii, przecierałem oczy ze zdumienia, że jeden człowiek może nieść tak potężną historię na swoich barkach. I zastanawiałem się, co jest najważniejsze w tej historii. Fakty? Chyba nie, bo one tylko stanowiły tło, by pokazać jego ducha, jego niezłomność i potęgę jego osobowości. Ta wielkość ducha ujawnia się w momencie najbardziej tragicznym, kiedy jest katowany, kiedy wykonywany jest wyrok. 'Będę się za pana modlił' powiedział do swego oprawcy, największego kata Mokotowa, kiedy wiedział, że umrze za wolność Ojczyzny (…) Rotmistrz mówił: 'W modlitwie jest moja siła'. Sięgajmy więc po nią kiedy jest nam trudno i nie ustawajmy w modlitwie za Ojczyznę, którą tak ukochał Rotmistrz Pilecki”.

Po mszy jej uczestnicy przeszli na plac przed Pomnikiem Niepodległości, gdzie odbyła się świecka część uroczystości. Poprowadziła ją młodzież. Po hymnie państwowym i wciągnięciu flagi na maszt, uczniowie ZS nr 1 przypomnieli biografię i bohaterskie czyny patrona placu.

Dziękując za inicjatywę nazwania placu imieniem ojca, pani Zofia Pilecka-Optułowicz, powiedziała między innymi: „To był nie tylko wspaniały człowiek i bohaterski żołnierz, ale i rycerz, który ma swoje tajemnice. On nigdy nie umiera, on jest wśród nas, patronując szkołom i ulicom w wielu miastach, głównie na południu Polski. Cieszę się że także na północy, u was. Kiedy zobaczyłam w jakich konfiguracjach jest Witold Pilecki w Goleniowie, wzruszyłam się. Ulica Konstytucji 3 Maja, Pomnik Niepodległości i Rotmistrz Witold Pilecki – takiej koncentracji patriotyzmu trudno szukać gdzie indziej w Polsce”.

Dziękując mieszkańcom Goleniowa za udział w tej podniosłej uroczystości, burmistrz Robert Krupowicz stwierdził: „Żyjemy w czasach, kiedy często zadajemy sobie fundamentalne pytanie: w jaki sposób się zachować? Ale historia zna wielu ludzi, którzy wiedzieli, jak się zachować. Jednym z nich jest Witold Pilecki, którego imię nosi ten plac”. Zwracając się do młodzieży, dodał: „Swoją inicjatywą wlaliście w moje serce ale także w serca wielu mieszkańców naszej gminy dużo otuchy, odwagi i nadziei, że Rzeczpospolita, o której czasem w różny sposób mówimy i o którą często emocjonalnie się spieramy, będzie trwała. I za to wam dziękuję”.

Uroczystość zakończyło symboliczne odsłonięcie tablicy z nazwą placu (wstęgę zdjęli Zofia Pilecka-Optułowicz, Andrzej Pilecki, burmistrz Robert Krupowicz i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - Magdalena Gąsior i Marcin Michałowski) oraz krótki koncert w wykonaniu orkiestry dętej Wood & Brass Band.

Po południu z młodzieżą Zespołu Szkół spotkał się pan Andrzej Pilecki; pani Zofia Pilecka-Optułowicz z uwagi na sytuację rodzinną musiała tego samego dnia wrócić do Warszawy. Zapowiedziała jednak, że chętnie przyjedzie do Goleniowa ponownie, bo uroczystość zrobiła na niej ogromne wrażenie, a samo miasto bardzo jej się spodobało, podobnie jak życzliwość ludzi, z którymi miała okazję rozmawiać. „Wywożę z waszego miasta cudowne wrażenia” – skomentowała na gorąco tuż po uroczystości. - „A Goleniów jest od dzisiaj dla mnie wyjątkowy, choć wcześniej nawet nie wiedziałam, że takie miasto istnieje. Ale teraz już wiem i z radością jeszcze kiedyś do was przyjadę”.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl

Zgodnie z art. 13 ust. 1 RODO informuje się petentów Urzędu Gminy Goleniów, że:

 1. Administratorem zbieranych i przetwarzanych przez Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie danych osobowych klientów Urzędu jest Burmistrz Gminy Goleniów. Adres Urzędu Gminy i Miasta w Goleniowie: 72-100 Goleniów, pl. Lotników 1, tel. 91 46 98 200, e-mail: ugim@goleniow.pl.
 2. Funkcję Inspektora Ochrony Danych pełni Marta Kachniarz, tel. 91 46 98 293, e-mail: abi@goleniow.pl.
 3. Dane osobowe klientów zbierane i przetwarzane są w celu wykonywania przez Urząd Gminy i Miasta w Goleniowie ustawowych zadań publicznych, określonych min. w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz w innych ustawach branżowych.
 4. Dane osobowe klientów urzędu przetwarzane są w zdecydowanej większości przypadków na podstawie ustaw. Dane mogą być również przetwarzane w celu zawarcia umowy oraz na podstawie zgody wyrażonej przez klienta urzędu.
 5. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom innym, niż upoważnione na podstawie przepisów prawa.
 6. Dane osobowe od momentu pozyskania będą przechowywane przez okres wynikający z kategorii archiwalnej dokumentacji, określonej w jednolitym rzeczowym wykazie akt dla organów gmin i związków międzygminnych lub – w przypadku projektów – umowy o dofinansowanie zawartej między beneficjentem, a określoną instytucją, trwałości danego projektu i konieczności zachowania dokumentacji projektu do celów kontrolnych. Kryteria okresu przechowywania ustala się w oparciu o klasyfikację i kwalifikację dokumentacji w jednolitym rzeczowym wykazie akt.
 7. Klienci urzędu mają prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo uzyskania potwierdzenia przetwarzania, możliwość sprostowania i uzupełnienia danych, możliwość usunięcia danych (w nielicznych przypadkach), ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
 8. Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody na przetwarzanie, klienci mają prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie ich danych osobowych w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 9. Klienci mają prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego (Urzędu Ochrony Danych Osobowych).
 10. W większości przypadków przetwarzanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, a ich podawanie przez klienta jest obowiązkowe. W niektórych sprawach podawanie danych osobowych może być dobrowolne, lecz niezbędne do realizacji celów, o których mowa w ust. 3. W sytuacji dobrowolności podawania danych osobowych klienci zostaną o tym fakcie poinformowani.