Dzisiaj jest: 27 Kwietnia 2018 roku    |    Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
środa, 12 lipca 2017 11:08

Zdrowiej żyć

Od września 2017 w siedmiu szkołach publicznych w Gminie Goleniów realizowany będzie program „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach”. Za trzy lata okaże się, czy jego uczestnicy – tegoroczne pierwszaki – nabiorą prawidłowych nawyków żywieniowych i będą wolały zabawy na świeżym powietrzu od siedzenia przed komputerem. I czy będą zdrowsze od innych dzieci.

Program obejmie uczniów pierwszych klas szkół podstawowych: SP nr 5, SP nr 2, SP nr 3, SP nr 4 w Goleniowie, Zespołu Szkół Publicznych w Mostach, Zespołu Szkół Publicznych w Kliniskach Wielkich oraz SP w Krępsku. Przez trzy lata będą oni mieli dwie godziny dodatkowych zajęć z wychowania fizycznego, prowadzone przez nauczycieli WF bądź trenerów klubów sportowych. Będą też uczestniczyć w zajęciach promujących zdrowe odżywianie, dających wiedzę o skutkach niezdrowego trybu życia oraz korzyściach płynących z aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się. Zajęcia będą prowadzone przez fachowców m.in. w szkolnych pracowniach dietetycznych, które zostaną stworzone w ramach programu. Przy Szkole Podstawowej nr 2 w Goleniowie powstanie boisko i plac zabaw przeznaczone dla najmłodszych uczniów szkoły; SP 2 będzie największym uczestnikiem programu, a dziś nie ma bazy rekreacyjno-sportowej odpowiadającej potrzebom najmłodszych dzieci.

Celem programu jest wyrobienie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych oraz zachęcenie do aktywności fizycznej. Ma to uchronić je przed nadwagą lub otyłością oraz chorobami, które wiążą się z prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Szacuje się, że obecnie około jedna czwarta polskich dzieci ma nadwagę, coraz częstsza jest otyłość oraz choroby z niej wynikające: cukrzyca, problemy z układem krążenia i aparatem ruchu.

„Zdrowe dzieci w zdrowej gminie” to międzynarodowy, polsko-niemiecki program wzorowany na analogicznym, który kilka lat temu realizowano z powodzeniem w kilku gminach holenderskich i niemieckich. Ze strony polskiej w programie uczestniczą gminy Kołobrzeg (miasto i gmina wiejska), Goleniów i Stepnica. Po stronie niemieckiej uczestnikami programu są szkoły z Schwedt. Program nadzoruje niemiecka Europejska Akademia Sportu Landu Brandenburgia w Poczdamie, która zapewni merytoryczną opiekę i opracowanie wyników uzyskanych w trakcie prowadzenia programu.

Goleniów wyda na realizację projektu ponad 273 tysiące euro, dofinansowanie z programu Interreg VA pokryje 85 procent kosztów kwalifikowanych.

Urząd Gminy i Miasta

pl. Lotników 1
72-100 Goleniów
tel. 91 46 98 200 lub 222
fax 91 46 98 298
e-mail: ugim@goleniow.pl